מזונות לילד בגיר בתקופת לימודיו העל תיכוניים

החוקים במדינת ישראל קבעו בעבר כי על האב, במידה והוא אכן האמיד וזה שמרוויח יותר, לשלם את מזונות ילדיו עד הגיעם לגיל 18. לאחר מכן הילדים מתגייסים לצבא ובשלב הזה על האב לשלם שליש מדמי המזונות ששולמו עבור הילדים ערב הגיעם לגיל 18. החוק קבע כי על האב לשלם שליש מהמזונות שכן במדינת ישראל השירות הצבאי הוא חובה, מה שמונע מהילד לעבוד ולפרנס את עצמו. מנגד, הצבא אינו מספק את כל צרכיו של הילד ולכן על האב להמשיך ולשלם שליש מכלל המזונות. עם זאת, נשאלת השאלה מה קורה כאשר הילד מחליט לדחות את הגיוס הצבאי, כמו במקרים של לימודי הנדסאות או לימודי תעודה אקדמית אשר במסגרתם לומד הילד טרם גיוסו לצבא? במקרים כאלה על פי רוב הילד ימשיך להתגורר בבית אימו, מה שאומר שעדיין יהיו הוצאות כלכליות רבות שאיתן צריך יהיה להתמודד.

האם אפשר על פי חוק לחייב את האב במזונות גם בתקופה זו?

התשובה היא חד משמעית כן וזו המגמה של השנים האחרונות. העניין הוא שלא אחת מצאו עצמן אמהות מתמודדות עם הצורך להמשיך ולממן את הילדים גם הרבה אחרי שהם עברו את גיל 18, שכן הילדים נשארו לגור אצל האם, דחו את הצבא והמשיכו להתמודד עם אתגרי הלימודים. במקרים כאלה ניתן להמשיך ולחייב את האב במזונות ילדיו. מקור החיוב הוא החוק האזרחי העוסק במזונות: החוק לתיקון דיני משפחה (מזונות), התשי"ט – 1959. חוק זה קובע כי קיימת אפשרות שהאב ימשיך להיות מחויב במזונות ילדיו הבגירים וזאת במקרים בהם יש לאב אפשרות כלכלית מספקת לכך. במידה ואתם זקוקים למידע נוסף  ניתן לפנות לעורך דין רפי שדמי לקבלת פרטים, ליווי משפטי וסיוע במימוש חובת מזונות ילדים בגירים. ניתן לראות שבהתאם לנורמות הנהוגות בחברה הישראלית המדיניות המשפטית היא להרחיב את חובת המזונות גם עבור ילדים בגירים ולכן בהחלט מומלץ לאמהות הנתונות במצבים כאלה להגיש בקשה בנושא.

היקף החיוב שיוטל על האב

בתקופת לימודי ילדיו הבגירים יכול לנוע היקף החיוב בין חיוב מלא כפי שנהוג היה עד שהילדים הגיעו לגיל 18 ועד חיוב בסכום של שליש בלבד. השיקולים שינחו את בית המשפט בקביעת חיוב המזונות הם כמובן מצבו הכלכלי של האב והיקף שאר המזונות שעליו לשלם לילדיו האחרים. כדי להצליח להוריד מעצמכן את העול הכלכלי של התמודדות עם מימון חיי הילדים הבגירים בזמן לימודיהם ניתן לפנות לעורך דין רפי שדמי. הוא מנוסה ובעל ידע רב בתחום, מה שיסייע לו לנהל את תיק המזונות שלכן בהצלחה רבה. המדיניות בישראל משתנה בכל הנוגע לדמי מזונות ילדים ובהחלט כדאי גם לכן לנסות לנצל זאת לטובתכן כי חבל לוותר על כך.

עו"ד רפי שדמי נוהג להתראיין בתוכניות טלויזיה ורדיו רבות, צפו עכשיו בסרטוני הוידאו מתוך ערוץ היוטוב שלו