מזונות בנישואים אזרחיים – על מה ולמה

במדינת ישראל, שעל פי ההגדרה היא מדינה יהודית, קיימים שני סוגי מזונות ידועים ומוכרים: מזונות של הורה לילד שלו ומזונות של בעל לאשתו. שני סוגי המזונות הללו אינם תלויים אלה באלה, כלומר, אפילו אם האישה לא זכאית למזונות זה עדיין לא אומר שהאב לא ישלם מזונות לילדיו. בעת פירוק התא המשפחתי מתחילות להתעורר סוגיות רבות בנושא, ויכוחיים וקשיים שונים, קל וחומר אם מדובר על תא משפחתי שהיה מאגד בהסכם נישואים אזרחיים. בישראל של ימינו אין חקיקה שמחייבת זוג שלא נישא בצורה דתית לשלם מזונות זה לזה וקיימת רק פסיקת בית משפט שהתפתחה לאורך השנים. פסיקה זו קובעת שמי שהיו נשואים בצורה אזרחית או שהיו ידועים בציבור כן יהיו זכאים לקבל מזונות מכוח דיני החוזים הכלליים. אם דרוש לכם מידע נוסף בנושא בעמוד הפייסבוק של עו"ד רפי שדמי תוכלו למצוא את מבוקשכם בקלות. עוה"ד רפי שדמי הוא מומחה בכל מה שקשור לדיני המשפחה ותוכלו לקבל ממנו מידע רב וסיוע משפטי מקצועי.

מתי מתקיימת זכאות למזונות אזרחיים?

אחד מהמקרים הנפוצים ביותר שעסקו במזונות אזרחיים התרחש בבית המשפט בחיפה בשנת 2011. במסגרת פסיקה זו קבע בית המשפט שאישה תשלם מזונות למי שהיה בן הזוג שלה לאורך 15 שנה, בגובה של 2,000 ₪ בחודש. הטענה לפסיקה זו הייתה שלכל אורך שנות הזוגיות הגבר היה זה שנתמך על ידי האישה ולכן מן הראוי שהיא תשלם לו מזונות אחרי הפרידה ולא להפך. המבחן לקיום של זכאות או אי זכאות למזונות אזרחיים נעשה בבתי המשפט בהתאם לעיקרון תום הלב ולעיקרון ההסתמכות הכלכלית. פסיקת בית המשפט מחילה את עקרונות דיני החוזים בצורה שווה בין שני בני הזוג ופועלת מתוך מטרה להגן על הצד החלש ועל הצד הנזקק מבחינה כלכלית.

האם המזונות נצחיים?

התשובה אינה חד משמעית שכן כל מקרה צריך להיבדק לגופו. באופן כללי ניתן לראות שמשך התקופה שבה צד אחד יהיה חייב לשני מזונות תלויה בגורמים שונים כמו:

  • משך הזמן שבו חיו חיים משותפים שני הצדדים
  • עד כמה הם היו תלויים זה בזו מבחינה כלכלית
  • כיצד הם מחליטים לחלק את הרכוש ביניהם והאם יש צד שזקוק להגנה נוספת

למרות שאיש מאיתנו לא מחליט להתחתן, בדרך דתית או אזרחית, תוך המחשבה על כך שיום אחד האיחוד הזה עלול להסתיים, הסטטיסטיקה בפועל מראה שזה קורה לאחד מכל שלושה זוגות. לכן, במידה וגם אתם מפרקים היום את התא המשפחתי ובמידה וההסכם ביניכם היה של נישואים אזרחיים, כדאי לכם לפנות לעו"ד מקצועי שיוכל  לסייע בעדכם. כמו כן אנחנו מזמינים אתכם לקרוא מידע נוסף בבלוג שלנו