מזונות חיילים

גירושין הינם אחד האירועים בחיים בעלי המשמעות הכלכלית הכבדה ביותר, הרכוש שהספיק למשפחה אחת מתחלק בין שתי משפחות, ונוספות הוצאות רבות נוספות מעצם העובדה כי הילדים חיים לעיתים בין שני מקומות. גם תשלום המזונות מצד האב (או האם) עשוי להיות נטל כלכלי נוסף. ילדים רבים מתחת לגיל 18 זוכים לפסיקת מזונות, אך מה עם אחיהם הבוגרים יותר. למעשה, בתנאים מסויימים מזונות יכולים להמשיך גם לאחר גיל 18, כאשר ה"ילד" כבר אינו קטין ומשרת בצבא. אז מה אומר על כך החוק?

החוק ניתן לפרשנות נרחבת

תחום המזונות בגיל הצבא עדיין לא מוסדר כראוי בחוק, וגם התיקון לחוק דיני משפחה (סעיף 4 (2)) הקובע כי אדם חייב במזונות ילדיו הבגירים ובני זוגם, מסוייג בסעיף 5 לחוק זה הקובע תנאים נוספים לחוק כמו העובדה שהכנסותיו יספיקו קודם כל לצרכיו של ההורה עצמו, בן זוגו, ילדיו הקטינים וילדיו הקטינים של בן זוגו. בנו הבגיר נמצא למעשה בעדיפות אחרונה. נוסף על כך על ההורה או הילד להוכיח כי הבגיר אינו יכול להתפרנס בעצמו מעבודה או נכסים, או זכאי לעזבונות ממקור אחר.

למעשה החוק אינו מחייב תשלום מזונות לאחר שקטין הוא בן יותר מ-18 שנים, והדבר תלוי בהחלטת בית המשפט על פי התנאים המיוחדים המאפיינים כל משפחה, מבחינת הצרכים המיוחדים של החייל, וכושר ההשתכרות של ההורים.

מדוע הסכום נמוך יותר ממזונות קטין?

הסיבה לכך כי המזונות מופחתים בעת שהקטין עובר לשירות צבאי מלא היא העובדה כי מרבית הצרכים הבסיסיים שלו מסופקים על ידי הצבא. לרבות ביגוד, דיור, כלכלה ומזון. עם זאת עדיין קיימים מספר צרכים שהצבא יאנו מספק, ביניהם גם הסכום לו הוא נזקק בעת חופשותיו מהצבא ולכן נהוג להפחית את סכום המזונות לשליש מהסכום שנקצב לאותו בגיר כשהיה קטין.

מי מגיש את בקשת המזונות לחייל?

היות ומרבית החיילים משרתים בצבא לאחר גיל 18, הם יאלצו להגיש את הבקשה לקביעת מזונות בעודם חיילים. מזונות לחייל אינם נקבעים באופן אוטומטי על ידי החוק, ולכן יש להגיש תביעה נוספת על זו שהוגשה בעת הגירושין על ידי ההורה של החייל.

הבעיות הנוגעות למזונות חיילים

בית המשפט פסק בשנים האחרונות כי אמהות יוכלו להגיש תביעה על ההוצאות הנוספות עמן נאלצה המשפחה להתמודד בזמן שהבן הגיר משרת בצבא, וזאת מגיל 18 עד לגיל 21. עם זאת, פסיקות בתי המשפט היו בעייתיות לעיתים, וחייבו את האב במזונות מזמן הגשת התביעה, גם אם היה שנה לאחר הגיוס לצבא, ולכן האם הפסידה למעשה שנה של מזונות.

בעיה נוספת שעלתה בשנים האחרונה היא חוסר רצון של הנער בן ה-18 להגיש תביעה כנגד אביו, במיוחד בעת שהוא משרת בצבא ועסוק בענייניו הוא. כך, הדרישה לתביעה מצד הבגיר כלפי אביו היבה את המשפחה במצב בעייתי כאשר אם המשפחה מתקשה לפרנס את הבן החייל מחד, אך הבן אינו מעוניין להתחיל הליך משפטי מול אביו, על מנת שלא לפגוע ביחסים ביניהם.

לפרטים נוספים על מזונות ילדים ניתן לפנות לעורך דין רפי שדמי המתמחה בדיני משפחה. כמו כן עו"ד רפי שדמי נוהג להתראיין בתוכניות טלויזיה ורדיו רבות, צפו עכשיו בסרטוני הוידאו מתוך ערוץ היוטוב שלו