קביעת מזונות לקטין

לפירוק חבילה זוגית קיימות השלכות רבות מעבר לקשיים הרגשיים. הפרידה מלווה בשינוי מקום המגורים, לעיתים יש השפעה על איזון המשאבים הכלכליים בבית (כאשר הזוג הופך מיחידה כלכלית אחת לשתי יחידות נפרדות), על הסדרי הראייה של הילדים וכן על תשלום דמי מזונות. יש להבדיל בין מזונות הניתנים לאשה בתנאים מסויימים, לבין מזונות הניתנים לילדים קטינים. מה אומר החוק בדבר קביעת מזונות לקטין?

מה נכלל במזונות לקטין?

מטרת תשלום המזונות לקטין אינה רק מימון אספקת המזון, כפי שרבים עשויים להסיק מפירוש מילולי של הביטוי "מזונות". בביטוי מזונות הכוונה לשמירה ומימון של כלל התנאי הפיזיים להם נזקק הילד עליהם נמנים מזון, ביגוד, הנעלה, הוצאות מגורים, וכן הוצאות חריגות הנובעות מצרכים יחודיים של כל ילד וילד. אך מה לגבי הוצאות נוספות כמו דמי כיס או חוגים? על כך נרחיב להלן.

הוצאות נוספות? תלוי בגיל הילד

בתחום המזונות החוק בישראל מבדיל בין שלוש קבוצות גיל קטין מתחת לגיל 6, ולקטין בין השנים 15-6. וכן קטין בגילאים 15-18, בעוד בגיל הצעיר ביותר הוצאות הילד מוטלות על האב ללא קשר ליכולתו הכלכלית, לאחר גיל 6 הוצאות הילד הבסיסיות מוטלות על האב, אך הוצאות נוספפות הקרויות הוצאות מ"דין צדקה", שאינן מוגדרות כהוצאות חיוניות להתפתחותו הפיזית התקינה מתחלקות בין שני ההורים. הוצאות אלה יכולות לכלול בין השאר: תשלום עבור דמי כיס ובילויים, צעצועים ומשחקים שונים, חוגים ושיעורים פרטיים וכן חופשות למיניהם.

לאחר גיל 15 הקטין נחשב יכול לפי החוק לעבוד למחייתו (לאחר הלימודים) ולכן ההוצאות המוגדרות הוצאות מגיל צדקה לרב יחולקו בין ההורים, או יחושבו על פי ההכנסות של ההורים. החלטה לגבי בני נוער בגיל זה מתקבלת לרב בבית המשפט לאחר חישוב הצרכים השונים של כלל הילדים בבית, מול הסכום שמכניס כל הורה, וההוצאות שהמשפחה משלמת עבור דיור כמו משכנתא או שכר דירה, חשבונות, מזון וכדומה.

מה הרבנות הראשית המליצה בדבר מזונות ילדים?

בעוד המזונות בישראל מבוססים על החלטות בית המשפט בהתאם לסיטואציה האישית של כל משפחה, לרב מזונות ילדים עד גיל 14 נקבעה כחובה על פי הכנסות האב. עם זאת, בית הדין הרבני המליץ בסוף נובמבר 2015 לשקלל את סך ההכנסות של שני ההורים יחד לצורך קביעת המזונות עבור ילדים מגיל 6. יתכן וההבדל נובע מהפרש בין הכנסות הנשים לגברים במגזר הדתי, כאשר פעמים רבות האשה משתכרת יותר מבעלה, אך עדיין מצופה ממנו לשלם מזונות גבוהים כאשר הילד מצוי בחזקתה.

האם קטין זכאי למזונות רק במידה ושני בני הזוג היו נשואים זה לזה?

לא. קטין זכאי למזונות מאביו גם אם הוא היה נשוי לאישה אחרת בזמן שנולד, או שאביו ואמו מעולם לא נישאו. החוק מתייחס לחובת האב לכלכלו. באם יש ספק מיהו האב מתבצעת בדיקת DNA המוכיחה אם קיים קשר גנטי בין הילד לאב.

עוד פרטים על מזונות לקטינים בעמוד הפייסבוק של עו"ד רפי שדמי. כמו כן, אתם מוזמנים להכנס לבלוג שלנו לקריאת מידע נוסף.