הסכם חלוקה בין יורשים, מה זה וכיצד עושים זאת?

הסכם חלוקה בין יורשים הינו הסכם שמתבצע כאשר היורשים של עיזבון כלשהו מעוניינים בחלוקתו באופן שונה ממה שנקבע בצוואה. כלומר, העובדה שהמצווה קבע בצוואתו חלוקה מסוימת של הירושה, אינה באמת מחייבת בהכרח, וניתן להתנות עליה ולשנות אותה בהסכמת כלל היורשים. לפניכם כל מה שצריך לדעת בנושא.

לשם מה יש עושים הסכם חלוקה בין יורשים?

כפי שצוין, הסכם בין יורשים הינו אחת הדרכים לחלק את העיזבון בין היורשים, באופן שונה מזה שנקבע בצוואה. במידה ואין צוואה, ניתן לערוך הסכם חלוקה בין יורשים, בו יחולק העיזבון באופן שונה מזה אשר אותו החוק קובע. קיימות סיבות רבות לעריכת הסכם חלוקה בין יורשים, וביניהן: צוואה שאינה ניתנת למימוש בפועל; עיזבון הכולל נכס מסוים – כמו למשל דירת מגורים, עסק וכדומה, בו היורשים אינם מעוניינים להיות שותפים ועוד. בהסכם חלוקה בין יורשים, יכולים היורשים לחלק את העיזבון ביניהם בכל דרך בה יבחרו. יחד עם זאת, קיימים מספר סייגים לעניין זה, כאשר העיקרי שבהם הוא שלא ניתן להעניק זכויות בעיזבון לאדם אשר אינו מוגדר כ"יורש".

מי מוגדר "יורש"?

על פי החוק, ישנם שני סוגים עיקריים של יורשים: יורשים על פי דין ויורשים על פי צוואה. יורשים על פי צוואה הינם יורשים אותם המצווה הגדיר באופן מפורש בצוואתו. ליורשים על פי דין שלושה ענפי ירושה מרכזיים:

• צאצאים
• הורים וצאצאיהם
• הורי ההורים

כאשר ישנם יורשים בענף הראשון – צאצאים – הרי שהם אלו שזכאים לרשת את העיזבון במלואו. במידה ואין כאלה, היורשים על פי דין יהיו אלה המצויים בענף השני (הורים וצאצאיהם) וכן הלאה.
מי יכול לעזור לנו עם הסכם חלוקה בין יורשים?
הסכם חלוקה בין יורשים יש לבצע אך ורק באמצעות איש מקצוע מהתחום, כלומר – עם עורך דין בעל ניסיון מקצועי רלוונטי בתחום זה ספציפית. עורך דין רפי שדמי הינו עורך דין מומחה לדיני משפחה, שישמח לעמוד לרשותכם בעת התהליך ובכל שאלה או בקשה.
מידע מקצועי נוסף תמצאו בבלוג של עו"ד רפי שדמי. כמו כן, נשמח אם תעשו לנו לייק בפייסבוק.

מידע מקצועי נוסף תמצאו בבלוג של עו"ד רפי שדמי, כמו כן נשמח אם תעשו לנו לייק בפייסבוק